KKTC TANITIM ANA SAYFA

Kıbrıs Adası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Tarihi

Tarih Öncesi Kıbrıs Adası

İlk Çağlarda Kıbrıs

Roma Dönemi

Bizans Dönemi

Haçlılar Dönemi (I.Richard)

Lüzinyan Dönemi

Venedik Dönemi

Osmanlı Türk Dönemi

İngiliz Dönemi

Kıbrıs Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti


KKTC ŞEHİRLER TANITIM

Lefkoşa

Gazi Mağusa

Girne

Güzelyurt

İskele-Karpaz

Lefke


Kültür


DOĞAL YAŞAM

Flora

Fauna


KKTC'de Lüzumlu Telefonlar

ODTÜ KKK ANASAYFA

 

HAÇLILAR (I.RICHARD DÖNEMİ)

I.Richard, kutsal toprakları almak için yapılan III. Haçlı Seferi’ne giderken 1191’de Akdeniz’de fırtınaya yakalanıp, Kıbrıs’a sığınmak zorunda kalması, tiran ve cani olarak adlandırılan Isaac Comnenos yönetiminin de sonunu getirdi. I. Richard’ı Comnenos’a karşı harekete geçiren olay da karaya oturan gemilerinin Comnenos’un kuvvetleri tarafından yağmalanması oldu. Yağmalanan gemilerden biri de Richard’ın nişanlısı Navarre prensesi Berengeria’yı taşıyan ve Limasol (Lemessos)’a sığınan gemi idi. Richard olanları hakaret kabul etmiş ve haçlı seferini erteleyip önce Limasol kalesindeki küçük kilisede (şapel) Berengeria ile evlenmişti.

Nikâhın ardından I.Richard, Isaac Comnenos’dan Kıbrıs'ı teslim etmesini istemiştir. Ancak Comnenos vermeyi red edip Beşparmak Dağları'ndaki kalelerden direnişe geçti. I.Richard, Kudüs Kralı ve Guy de Lusignan ve Kıbrıs'ta bulunan Roman Katoliklerinin desteğiyle Comnenos'u Kantara Kalesi'ni alarak yenilgiye uğrattı.  

Tarihe Tremetusia Savaşı olarak geçen bu savaşta Comnenos'un yenilgisi, Kıbrıs'ın I.Richard'ın eline geçmesine ve Bizans egemenliğinin de sona ermesine yol açtı. Bu savaşın ardından I.Richard kendisine destek verdikleri için Kıbrıslılara da büyük bir bağış da bulunmuştu. I.Richard,  Comnenos’u yenilgiye uğrattıktan sonra adayı yönetmek için Richard Camville başta olmak üzere memurlar atayarak 800 yıllık Bizans egemenliğini bitirerek kendi otoritesini sağlamak için küçük bir garnizon bırakarak Haçlı Seferi’ne devam etmiştir.[1]                                                                                                     I.Richard'ın eşi Navareli Berengeria

Kıbrıs’ın alınması, kutsal topraklar Eyyubi Hanedanı lideri Selahaddin Eyyubi tarafından alındığından beri oraya ulaşamayan Hıristiyanlar için Akdeniz’de önemli bir dayanma noktası oldu.[2] Sürekli başka devletlerin boyunduruğu altında kalan Kıbrıslılar, Bizans döneminde sakin dururken I.Richard’ın yönetimine de fazla dayanamamış ve ona karşı da ayaklanmışlardır. İsyan kısa sürede bastırılmış olsa da I. Richard adanın büyük bir yük olduğuna karar vermiş ve adayı Frenk askeri (savaşçı) tarikatlarından biri olan Templar Şövalyeleri’ne satmıştır. Kıbrıs halkı kendilerine baskı uygulayan Templar Şövalyeleri’ni de istememiş ve1192’de Paskalya  Beşparmak Dağları (Pentadactylos)                             Yortusu’nda onlara karşı ayaklanmışlardır. Bu ayaklanmayı büyük bir katliam ile bastıran Templar Şövalyeleri   çok kısa süre yönettikleri bu adayı I.Richard’a geri vermişlerdir.[3]

 

 

 

KAYNAKLAR


[1] Eric Solsten (Derleyen), Cyprus, a Country Study, Washington, D.C.; GPO for the Library of Congress, 1993, s.12–13.

[2] A.g.e, s.13.

[3] Osmanlı İdaresinde Kıbrıs (Nüfusu, Arazi Dağılımı ve Türk Vakıflar), Ankara; Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, 2000, s.11.