KKTC TANITIM ANA SAYFA

Kıbrıs Adası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Tarihi

Tarih Öncesi Kıbrıs Adası

İlk Çağlarda Kıbrıs

Roma Dönemi

Bizans Dönemi

Haçlılar Dönemi (I.Richard) 

Lüzinyan Dönemi

Venedik Dönemi

Osmanlı Türk Dönemi

İngiliz Dönemi

Kıbrıs Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti


KKTC ŞEHİRLER TANITIM

Lefkoşa

Gazi Mağusa

Girne

Güzelyurt

İskele-Karpaz

Lefke


Kültür


DOĞAL YAŞAM

Flora

Fauna


KKTC'de Lüzumlu Telefonlar

ODTÜ KKK ANASAYFA

 

GİRNE

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuzey kıyılarında yer alan Girne 6000 yıllık bir tarihe sahip olmakla beraber uygarlıklara ve onların bıraktıkları tarihi eserlerine, kilometrelerce doğal sahillere, soğuk denize ve ılıman iklime sahip bir mükemmel bir tatil kentidir. Girne’nin harika limanı antik bir geminin kalıntılarını içeren bir Deniz Müzesi ile Halk Sanatları ve Dekoratif ve Boya Sanatlar Müzesi’ne ev sahipliği yapan bir kalenin eteklerinde yer almaktadır. Girne’nin güneyi Beşparmak Dağları ve Kuzeyinde ise Akdeniz yer almaktadır.

Bir liman kenti olan Girne, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’ya 26 km, Güzelyurt’a 47 ve Gazi Mağusa’ya 80 km uzaklıktadır. Girne, KKTC’ye denizyolu ile gelenlerin varış noktasıdır. Türkiye’den Alanya ve Taşucu/Mersin’den hareket eden deniz

      Girne Limanı ve Kalesi                                                                              otobüsleri ve gemilerle denizyolu ile

                                                                                                                   ulaşım sağlanmaktadır.

 

 

 

Girne’de Görülmesi Gereken Önemli Yerler:

 

Bellapais Manastırı: Manastır 1025 yılında Augustinian keşişlerince inşa edilmiş ve 1265 ve 1284 yılları arasında Fransa Kralı 3.Hugh’un hükümdarlığı döneminde genişletilerek inşası tamamlanmıştır. Bellapais Manastırı, Girne'nin kuzeydoğusunda olup Beşparmak dağlarının eteklerine doğru yapılmıştır. Manastır, Gotik mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olup         Bellapais Manastırı                                                       içerisinde bir kilise, yurtlar,                                                                                          yiyecek depoları ve yemekhane bulunan farklı yapıları barındırmaktadır. Manastır ilk önce Frank Kardeşliği ya da diğer adıyla Prémontre Tarikatı (Order of Prémontre) adına yapılan manastır, adını Fransızca “barış ve huzur manastırı” kelimesinden “Abbaie de la Pais” almıştır. Katolik krallar döneminde bu tarikat ve üyeleri büyük bir saygı görmüşlerdir. Baş keşişin ayin sırasında uzun piskoposluk tacı giymesine izin verilmiş ve at binerken kılıç taşıma ve altın mahmuzlar giyme şerefi verilmiştir.

Batık Gemi Müzesi:

Müze, Girne Kalesi’ndeki odalardan biri olup, tarihin en yaşlı ticaret gemilerinden birisine ev sahipliği yapmaktadır. Milattan önce 3.yüzyılda bir fırtına sonucunda, Girne Limanı'na 800 metre açıklıkta battığı tahmin edilen Suriye ticaret gemisi,  1969 yılında uzman bir ekip tarafından su üstüne çıkarılmış olup bugünkü yerine nakledilmiştir. Müzede geminin yanı sıra taşıdığı yük olan 400 şarap amforası, 9000 badem, 29 mesafe taşı, 4 tahta                                                     kaşık, 4 kavanoz zeytinyağı, 4             çuval tuz ve 4 fıçı alkol de sergilenmektedir.

 

Buffavento Kalesi: Buffavento kelime anlamıyla rüzgâra kafa tutan anlamına gelmekte ve Bizanslılar döneminde yoğun Arap akınlarına karşı önce gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir. St. Christostomos Manastırı'nın üzerindeki tepede bulunan kale aynı zamanda Girne bölgesinin en tepe noktasında deniz seviyesinden 950 metre yüksekliğindedir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 13 km uzaklıkta olan kale aynı zamanda “101 Evli Kale” (Castle of a Hundred-and-one Houses) olarak bilinmekte ve Ortaçağ vakayinamelerinde (tarihi kayıt) metinlerinde 'Aslan'ın Kalesi' olarak bahsedilmektedir. Lüzinyanlar döneminde gözetleme kulesinin çevresine eklenen yapılarla kaleye çevrilmiş ve askeri bir müstahkem mevki olarak değil de bir hapishane olarak kullanılmıştır. Bugün orijinal yapıdan çok az şey kalmış olsa da görülmeye değer bir yerdir.

 

 

Bufavento Kalesi dış ve iç kısmı

 Girne Kalesi: Girne Kalesi, milattan sonra 7.yüzyılda yoğun Arap akınlarına karşı yapılmıştır. Haçlılar zamanında Lüzinyan'lar tarafından yeniden yapılandırılmış olan kale Venedikliler zamanında geniş bir yapısal değişim ve eklemeler yapılarak o dönemde Kıbrıs’a akınlar düzenleyen Osmanlılara karşı tahkim edilmiş ve günümüze kadar bu yapısıyla gelmiştir.     

 

 

 

Girne Kalesi'nin iç kısmı ve kalede bulunmuş eserler

 

 

İkon Müzesi: Müze, tarihi Girne Limanı’nın yanındaki tepede yer alan ve 1860’da yapılmış Archangelos Kilisesi’dir. Kilise inşa edildikten sonra eklenen kule Girne’nin her tarafından görülmesi amacıyla bir sembol olarak eklenmiştir. İkon Müzesi’nde Girne ve çevresinden toplanan muhteşem ikonlar sergilenmektedir.

 

St Christostomos Manastırı:  Saint Christostomos manastırı Girne'nin doğusunda bulunur ve içerisinde biri St. Christostomos’a adanan iki Bizans mimarisiyle yapılmış kilise bulunur. St. Christostomos Kilisesi’nde çok değerli freskler vardır. Kutsofendi ve Manastır arasında yer alan diğer kilisede ise Hz. İsa'nın hayatının resmedildiği bir duvar boyaması vardır. Manastırın bir diğer özelliği ise Kıbrıs Adası’nın en yaşlı Kına ağaçlarının bulunmasıdır.

 

 

 

St. Hilarion Kalesi: Beşparmak Dağları’ndaki kayalıklarının en üst noktasında ve deniz seviyesinden 609 metre yükseklikte inşa edilmiş olan St. Hilarion Kalesi ortaçağ kalelerinin en güzel örneklerinden biridir. Kale, aslında önce 10.yüzyılda orada yaşadığı söylenen keşiş Hilarion’a adanmış ve dağın en üst noktasında bir manastır olarak inşa edilmiştir. Manastırın kaleye dönüşmesi ise Bizanslılar döneminde olmuş ve Arap akınlarına karşı üçüncü bir koruma hattı kabul edilerek etrafına surlar ve kuleler eklenerek tahkim edilmiştir.

 

St.Hillarion Kalesi'nde sergilenen Kıbrıs'ı yöneten devletlere ait askerleri betimleyen mankenler (Sol baştan itibaren askerler: İngiliz, 17.yüzyıl Osmanlı, Venedik, Lüzinyan, Haçlı(I.Richard) Askeri ve Bizans.  

                    St.Hillarion Kalesi'nin dıştan genel görünümü