Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalciner


Go to content

Honshu

Events

11 MART 2011, Japonya Tsunamisi - Honshu

Deprem Büyüklüğü

9.0

Koordinatlar

38.322°K

142.369°D

Derinlik

32 km

Uzaklık

Sendai'nin 129 km doğusu

FullscreenBackPlayNext

Japonya’nın Kuzey Doğusundaki Tohoku Bölgesi açıklarında kıyıdan 130 km uzakta 11 Mart 2011 taihinde Greenwich saati ile 05:46’da (yerel saatle 14:46) 9.0 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Deprem merkezi 38.322°N, 142.369°E koordinatlarında olup odak derinliği 24 km. dir. Japonya Meteoroloji Ajansı tarafından Taiheiyou olarak isimlendirilen deprem, Japonyanın Kuzey dogu kentlerinde hasara yol açmış, deprem merkezinden 350 km güneydeki başkent Tokyo’da da şiddetli hissedilmiştir. Deprem sonrası, derin denizde 15 metreden yüksek genlikte ve yaklaşık 1 saat peryodunda oluşan tsunami dalgaları en yakın kıyıya yaklaşık 25 dakikada ulaşmıştır.

Bölgede tarih boyunca bilinen en büyük tsunami, 869 yılında meydana gelen “Jogan tsunamisi”dir. Elde edilen bilgiler o tarihteki tsunaminin, kıyıdan 4 km uzakta bulunan Tagajo kalesine kadar ulaştığını, 1000 kadar can kaybı yarattığını göstermektedir. Ancak yaşanan deprem ve tsunaminin, Jogan deprem ve tsunamisinden çok daha büyük olduğu görülmüştür.

Dalgalar kıyılara ulaştığında, kıyı duvarlarından aşarak kıyı alanlarında 4-5 km kadar ilerlediği, nehir ağızlarından giren okyanus suları ise nehir boyunca kıyıdan 10 km uzaklığa kadar ulaştığı gözlenmiştir. Dalgalar, Japonyanın kuzey doğu kıyılarında birçok yerde, altyapı ve binaları yıkarak sürüklemiştir. Bölgenin genel yapı düzeni tek ya da iki katlı hafif ahşap yapı tipi olduğundan, kuvvetli akıntılarla karada ilerleyen dalgaların etkisi tamamen yıkıcı olmuştur. Ancak beton yapılardaki hasarın ahşap yapılara göre çok daha az olduğu gözlenmiştir.

Bu acı kayıplara ek olarak Fukushima Nükleer Santralinde soğutma sisteminin hasar görmesi ve yedek sistemlerin de etkilenmesi sonucunda zorunlu soğutmanınn sağlanamamasından dolayı oluşan aşırı ısınma önlenememiştir. Bunun sonucunda depremle başlayan, ve tsunami ile devam eden doğal afetler dizisine, insan etkisi ile ortaya çıkan radyoaktif sızıntıya bağlı nükleer felaket de eklenmiştir.


Back to content | Back to main menu