TÜVASAŞ DİZEL TREN SETİ PROJESİ
(1. Ağustos. 2002)


TÜVASAŞ tarafından tasarımı yapılan dizel tren setinin iki maketi.


Dizel tren seti saatte 160 kilometre azami hıza sahip, her vagonun bir bojisinden 550 kW güce sahip dizel motor ve hidrolik transmisyonlu olacaktır. UIC tipi çift panelli pnömatik disk fren ve hidrodinamik servis freni vardır.


Dizel motor atık ısısı ile yolcu bölmesi ısıtması, elektronik denetimli tavan kliması ile iklimlendirme sağlanacaktır. Elektromekanik kayar kapılar, araçlar arasında yarı-otomatik diziler arasında tam otomatik kavrama olacaktır.


Her vagon kendisi tahrikli olduğu için son derece esnek bir işletme sistemine sahiptir. İki pilot (A taşıtı) ile ikili, dörtlü diziler oluşturulabileceği gibi iki pilot taşıtın arasında dörde kadar ara (B taşıtı, yolcu vagonu veya C taşıtı, büfe) takılabilmektedir.


Dizel tren setini heyecanla anlatan Sayın Müjgan Zaman TÜVASAŞ Halkla İlişkiler Müdürü ve Bay Vedat Tunçbilek dizel tren setinin tasarım mühendislerinden. Taşıtın makinist kabini cam takviyeli polyester malzemeden yapılacaktır.


Yolcu vagonlarında M-10 vagonlarda da kullanılan modüler tasarım ve modüler tuvalet bölmesi kullanılmıştır.


Dizel tren setinin teknik özellikleri eşim Gülseven'i (arkada başı görünüyor) de çok heyecanlandırdı.

Dizel tren seti ile ilgili TÜVASAŞ'ın sayfası...

Bizi TÜVASAŞ tesislerinde misafir eden, depremden sonra yeniden yapılanan tesisi gezdiren başta TÜVASAŞ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Müjgan Zaman olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür ederiz.


Ana Sayfaya...