Ege Bölgesi Elektrifikasyonu
Yapım Çalışmaları (2002)

Ege Bölgesi elektrifikasyonu İspanyol kredisi ile yapılıyor. Katener gerilimi TCDD'nin standardı olan 25 kV 50 Hz. Hatta 1600 mm "küçük" pantograf kullanılacak.


Menemen-Aliağa arasında katener asma işlemi bitmiş, pandüller takılmış, son düzeltmeler yapılıyor. İzolatörlerse hala koruyucu ambalajlarının içinde. İspanyol sistemi TCDD'de görmeye alıştığımız konsol ve pandüllerden biraz farklı (Aliağa civarı, 22. Ağustos. 2002).


Şose bir hemzemin geçitten Menemen-Aliağa çift hat elektriikli demiryolunun görünüşü. Bu bölgede kullanılan izolatörleri, hat denize yakın olduğu için büyük izolatör (22. Ağustos. 2002).


Burada kullanılan karşı ağırlık makaraları İspanyol sistemindeki gibi çok büyük. İnşaatta çalışan İspanyol Başmühendis de yarım Türkçesi ile bu kadar büyük makaraya gerek olmadığını söyledi (22. Ağustos. 2002).


Karşı ağırlıkların ve gerginliği denkleştirme makaralarının genel görünümü. Toprak hattı da farklı bir yerden gidiyor (22. Ağustos. 2002).


Yukarıdaki hemzemin geçitten Menemen yönüne doğru isimsiz bir istasyon. Büyük olasılıkla yeni kurulan bir istasyon olmalı (sornaradan isminin Biçerova olduğunu öğrendim). Hem makasların inşaatı, hem de taşıt bakım atelyesi olmak üzere yapımı süren bir temel görünüyor. Kulede çalışan görevliler yaşıyıcı kablo ile seyir teli arasındaki bakır pandülleri takıyorlar (22. Ağustos. 2002).


Kule hareket ediyor ve pandüller takılıyor (22. Ağustos. 2002).


Tüm yeni hatlar gibi burada da direk plaketleri bu şekle gelmiş. B2 en inceden bir kalın direği, 10 metre olarak direk yüksekliğini, 01 ise direğin 2001 yılında üretildiğini gösteriyor (22. Ağustos. 2002).


Yukarıdaki direk Betoya firması tarafından üretilmiş ve 21 . kilometrenin 9. direği olacak (22. Ağustos. 2002).


Hilal ve Kemer istasyonları arasında çalışmalar Aliağa-Menemen arası kadar ilerlememiş henüz. Buna rağmen CTC semaforu dikilmiş. Mekanik semafor da soldaki direğin arkasından hala görülüyor. Solda arkası dönük, fotoğraf çektiğimden habersiz yürüyen, suç ortağım ve sevgili eşim Gülseven (22. Ağustos. 2002).


Kemer İstasyonu tarafından Hilal'e bakışta direk kirişlerinin henüz takılmadığı ama CTC dolaplarının (soldaki direğin arkasındaki gri kutu) yerleştirildiği görülüyor (22. Ağustos. 2002).


Elektrifikasyon inşaatında kullanıldığını tahmin ettiğim vinç Kemer İstasyonundaki hemzemin geçitten geçiyor (22. Ağustos. 2002).


Ana Sayfaya...