Sayfalar Hakkında

Bu sayfalar, elimdeki birkaç eski TCDD fotoğrafını arkadaşlarımla paylaşma isteği sonucu doğdu. Derken büyüdü, şimdiki ziyaret ettiğiniz haline ulaştı. Arzum, bir gün bu fotoğraflardan TCDD belleği oluşturabilmek.

Çocukluğumun önemli bir bölümü (1970 yılından itibaren) Ankara Garının hemen batısında bulunan Hipodrom durağının oradaki Eti Bloklarında geçti. Önceleri rahmetli anneannem Remziye ve dedem Enver Baykal'ın ikinci kattaki evinde günlerim geçerken, geçen trenlerle birlikte ben de ön ve arka pencereler arasında mekik dokudum. O günlerden hayal gibi hatırımda kalanlar buharlı banliyö lokomotifleri ve uçlarında kapısı olmayan iki kapılı (karnıyarık deniyormuş) koyu yeşil banliyö vagonları. Zaman zaman çocukların vagon damlarında koştuğunu da anımsıyorum. Buharlı lokomotif düdük çalarak Konya Devlet Yolu köprüsünün altına girerse düdük sesi de azalarak kaybolurdu. Bu günlerde Ankara Banliyösü elektrifikasyonu devam ediyordu. E 40 000 tarafından çekilen ilk elektrikli banliyö treninin hizmete girdiği gün ben aneannemlerdeydim ve çiçeklerle süslü trenin diğer buharlı banliyö trenleriyle birlikte işlediğini anımsıyorum. 1973 yazında anneanne ve dedem Erenköy tren istasyonuna yakın, Kazım Karabekir Paşa Caddesindeki evlerine taşındılar, benim çocukluğumun kalan kısmı da karşı blokta oturan ve trenleri daha yüksekten gören rahmetli babaannem Bedia ve rahmetli büyükbabam Vecihi Tönük'ün evinde geçmeye devam etti.  Bu dönemde DE 24 000'ler tafaından çekilen ve ADF (Adapazarı Demiryol Fabrikası, şimdiki TÜVASAŞ) tarafından üretilmiş kırmızı-beyaz pullman vagonlardan teşkil edilmiş Boğaziçi Ekspresi ile İstanbul'a gider gelir, yolculuğun bir bölümünü de Haydarpaşa-Gebze arasında çalışan 8 000 banliyo dizileri ile yapardık. Büyülü çocukluğum 1998 yılında babaannemin vefatına kadar sürdü. O günlerden geriye çok güzel anılar kaldı. Ne yazık ki o zaman fotoğraf çekmek de onları paylaşmak da şimdiki kadar kolay değildi.

Büyülü çocukluğumu sürdürebilmek için bu sayfaları hazırladım. Sayfalardaki makinelerin
(ve ne yazık ki kişilerin de) bir kısmı tarih olurken, geleceğe küçük izler bıraksın istedim.

Bu sayfaların hazırlanması sırasında pek çok kişi bana destek oldu. Herhangi bir sıralamaya tabi tutmadan, ve unuttuklarımdan özür dileyerek burada isimlerini anmak isterim:


Kaynak belirtilmeyen tüm fotoğraflar tarafımdan çekilmiştir
* ve telif hakları bana aittir. Diğer tüm fotoğraflar ya çeken kişinin izniyle sayfalarda yer almaktadır veya alındığı orijinal kaynak belirtilmiştir. Bu fotoğraflar için telif hakları fotoğraf sahiplerine aittir.

* 1980'lerde çekilen tüm fotoğraflar babama ait kimyasal filme çeken Kodak 1BS (35 mm filme 24x36 mm formatında, 45 mm sabit odak uzaklıklı objektif ile), 15.Mayıs 2006 tarihinden önceki tüm fotoğraflar Sony Mavica FD7 (35 mm formatlı makineye indirgenmiş odak uzakluğu 40 - 400 mm değişken) sayısal fotoğraf makinemle, bu tarihten sonraki fotoğraflar ise Nikon Coolpix S4 (35 mm formatlı makineye indirgenmiş odak uzaklığı 38-380 mm değişken) sayısal makinemle çekilmiştir.


 Fon Resmi: 9. Eylül. 2006 günü Ankara Ekspresi ile Ankara-Haydarpaşa yolunda pencereden manzarayla birlikte cama yansımış yüzüm...

Rev 1.Erg 26.09.16