Ankara Garı ve Çevresi


Eski Ankara İstasyon Binası. O dönemde yeşil henüz Ankaralıların yaşadığı mekanlardan dışlanmamıştı (Erzurum'un İşletmeye Açılışı, Maarif Matbaası, 1939, Ergin Tönük koleksiyonu).


Eski Ankara İstasyonu. Fotoğrafın üzerinden çekildiği demir köprü Ankara Gar Binası yapıldıktan sonra Polatlı'ya taşındı ve hala orada (Fotoğraf Ahmet Cevdet Yücesaner arşivinden).


İlk Zonguldak Kömürü getiren trenin Ankara Garında törenle karşılanması (Erzurum'un İşletmeye Açılışı, Maarif Matbaası, 1939, Ergin Tönük koleksiyonu).


Ankara Garı birinci peronunun ilk günleri (Erzurum'un İşletmeye Açılışı, Maarif Matbaası, 1939, Ergin Tönük koleksiyonu).


Ankara Garının ilk günlerinde bagaj peronu (sağda, markiz başında Ankara yazan peron) ve ikinci peron (solda) (Erzurum'un İşletmeye Açılışı, Maarif Matbaası, 1939, Ergin Tönük koleksiyonu).


Atatürk Bulvarının üzerinden geçen ve Ankara Garını Yenişehir İstasyonu ve ardından da doğuya bağlayan Yenişehir Köprüsünün 1930'lardaki görünüşü. O dönem Atatürk Bulvarı üzerinde tek köprü varmış, çift hat için gerekli olan ikinci köprü daha sonra Eskişehir Demiryol Fabrikasında (şimdiki Tülomsaş) üretilecek ve 1958 yılının Cumhuriyet Bayramında hizmete açılacaktır. Atatürk Bulvarındaki geniş orta refüj ve ağaçlandırma dikkat çekici (Erzurum'un İşletmeye Açılışı, Maarif Matbaası, 1939, Ergin Tönük koleksiyonu). Bu buharlı lokomotiflerin modellerini Derya Ferendeci'nin sayfasında görebilirsiniz.


Ankara Garı ve peronların güneydoğudan panaromik görünüşü (18. Mayıs. 2002)


Ankara Garının panaromik görünüşü (büyük görüntü için fotoğrafı tıklayınız) (29. Mart 2003)


Ankara Garı batı makaslarının güneydoğudan görünüşü (29. Aralık. 2002).


Ankara Garı doğu makaslarından Kayaş'a gitmek üzere çıkan iki A4 14 000 banliyö dizisi ile kuşak hattında döndükten sonra gara girmekte olan E 52 500 tarafından çekilen bir ekspres tren (9. Mart. 2003).


Ankara Garını Yenişehir Köprüsüne bağlayan rampa ve bu rampayı tırmanan Ankara-Kayaş seferini yapan A4 14 000 banliyö dizileri (18. Mayıs. 2002)


Ankara Garının 1997 yılında çekilmiş uydu fotoğrafı. Çember içine alınmış iki bina eşimin ofisinin bulunduğu Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi binaları.


Ankara Garının caddeden gece görünümü (27. Nisan. 2008).


Ankara Garının caddeden gece görünümü. Garın ön yüzünün görünmesini yakında engelleyecek olan kavşak çalışmalarına ait bariyerler de fotoğrafa girmiş (27. Nisan. 2008).


Ankara Garı ana salonunda gece. Gişelerin üzerinde bulunan büyük duvarlarda sergilenmek üzere bir resim yarışması açıldığını, sanatçıların eserlerini teslim ettiklerini ama nedense yarışmada dereceye giren ve sergilenme hakkı kazanan eserlerin uzun yıllar boyunca depoda saklandığını ve bu anlamsız boşluğun garın ana salonunda bulunduğunu anlatıyor Sayın Servet Sarıaslan (TCDD Emekli Müzeler Şube Müdürü) (27. Nisan. 2008).

Ana Sayfaya...