"R YAZILIMINA GİRİŞ" başlıklı kitabımın web sayfasına hoş geldiniz!

R YAZILIMINA GİRİŞ
Özlem İlk
ISBN: 978-605-4362-26-4
ODTU Yayincilik
Ankara, Ocak, 2011

R nedir ve neden öğrenmeliyim?

Ücretsiz ve ticari amaç gütmeyen bir program olan R'nın ilk sürümü 2000 yılı başlarında yapılmış, bu tarihten itibaren hızla yayılmış ve kendine büyük bir kullanıcı ve hatta hayran kitlesi yaratmıştır. Özellikle Amerika ve Avrupa'daki istatistikçiler arasında en çok tercih edilen programlardan biri olan R, istatistikçiler tarafından olduğu kadar, biyologlar, genetikçiler, ziraatçiler, ekonometristler ve daha bir çok meslek grubu tarafından da kullanılan bir programdır.

Dört işlem tarzı çok basit işlemlerden, veri analizine, istatistiksel modellere kadar bir çok çalışma için R kullanılabilir. İstatistiğin ve bilgisayarın her bilim alanıyla etkileşim halinde olduğu günümüzde dünyanın neresinde olursanız olun ücretsiz ulaşabileceğiniz bir bilgisayar programını öğrenmek işinizi kolaylaştıracak ve diğer araştırmacılarla ortak çalışmalar yapmanıza zemin hazırlayacaktır.

R'yi neden bu kitapla öğrenmeliyim?

Bu kitabın amacı yazılıma yeni başlayanların geçiş sürecini hızlandırmaktır. R'ın bilgisayara yüklenmesinden başlayarak, bir çok örnekle ve özellikle 'yeni başlayanların kabusları' bölümüyle kısa sürede yazılıma hakim olmanıza faydalı olacaktır.

Daha eski ve ücretli versiyonu olan S-PLUS'ı 1998 yılında kullanmaya başlayıp R'ı ilk çıktığı tarihten günümüze kadar kendi çalışmalarımda kullandım ve konu üzerine çalıştaylarda ve üniversitelerde davetli olarak dersler verdim. On yıldan fazla sürede oluşan tecrübemi bu kitaba aktardım.

Bu kitabın lisans ve yüksek lisans düzeyindeki hesaplama derslerinde ders kitabı olarak okutulmasının yanı sıra, ilgili alanlarda çalışan bilim insanlarına kaynak olacağını ummaktayim.

Kitabı nereden temin edebilirim?

Kitap Ankara ve diğer illerde satılmaktadır. Bulunduğunuz ildeki dağıtım noktaları için lütfen yayıneviyle iletişime geçiniz.

Yayınevinin iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir. Malesef web sayfasindaki 'Dagitim Noktalari' bilgisi guncel degildir. Bulunduğunuz şehirdeki dağıtım noktalarına ulaşamazsanız lütfen yayıneviyle iletişime geçiniz.

Yayinevinden aldığım bilgiye göre kitabı Ankara'da
ODTÜ Kampusu içindeki Çarşı bölgesinde bulunan Kitaplık Müdürlüğü'nden (Bookstore),
Dost, Imge, Arkadas, Palme vb. kitapevlerinden (buyuk ihtimalle 'Bilgisayar kitaplari' arasindan)
temin edebilirsiniz.

Yayınevi kitapları cuzi fiyatlara satıp kitabın geliriyle de ODTÜ öğrencilerine burs sağlamaktadır. Özellikle de bu yüzden, lütfen korsandan kaçınalım.

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI YAYINCILIK VE İLETİŞİM A.Ş.

İnönü Bulvarı, ODTÜ Yerleşkesi 06531 ANKARA
Tlf.: (312) 210 38 70-73
Faks: (312) 210 15 49
odtuyayincilik@odtuyayincilik.com.tr

İçindekiler:

Kitabın içeriğini görmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
ICINDEKILER

Kitapta kullanilan veri setleri:

Not: Veriyi kullanmak için bağlantıya farenin sağ tuşuyla tıklayın ve farklı kaydeti seçin. Çıkan pencerede istediğiniz dizini seçip dosyanın ismi ve dogru uzantiyla (.txt veya .csv uzantısıyla) kaydedin. Başka bir yöntem de şudur: Bağlantıya farenin sol tuşuyla tıklayın. Çıkan web sayfasında verinin tamamını göreceksiniz. Seçmek için Ctrl ve a tuşlarına aynı anda basın. Kopyalamak için de Crtl ve c tuşlarına basın. Boş bir not defter açın ve Ctrl ve v tuşlarıyla veriyi kopyalayın, saklayın.

cocuk.txt
satis.txt
sise.txt
tekrar.txt
VAT1.txt
VAT2.txt
VAT3.txt
VAT4.txt
VAT5.txt
veri1.txt
veri1.csv

Kitapta kullanilan kodlar:

R Kodlari

Sorulariniz ve onerileriniz icin lutfen benimle iletisime gecin: oilk@metu.edu.tr